VEKİL AYDIN STK TEMSİLCİLERİYLE GÖRÜŞTÜ

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, beraberinde Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan ve CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık’la birlikte sivil toplum örgütü temsilcileriyle bir araya geldi.

İlk olarak CHP İl Teşkilat Binası’na gelen Aydın, buradan ise beraberindeki heyetle birlikte Belediye Çalışanları Sosyal Tesisleri’ne giderek STK temsilcileriyle görüştü.

Görüşmenin basına açık yapılan oturumunda söz alan Çanakkale Eğitim Sen Şube Başkanı ve KESK Sözcüsü Filiz Savaş şunları kaydetti: “Krizin etkilerini yoğun bir şekilde yaşıyoruz. 16 yıldır ekonomik durum kötüye gitmeye devam ediyordu ama son dönemde her şey daha da kötüye gitti. AK Parti hükümeti bunun üstünü kapatmaya çalışıyor ama her şey ortada aslında. Durum oldukça vahim. Biz eğitim emekçileri olarak bahsedersek ekonomik sıkıntıyı ağır şekilde yaşıyoruz. Kamuya, işçiye verilen zamlarda vergi dilimi çok büyük sorun bizim için. Vergi işin içine girince verilen zamlar sıfırlanıyor. İstihdam ve atamalar konusunda sıkıntılarımız var. Hükümet bunun giderilmesi yönünde hiçbir etkili adım atmamıştır. Atanamayan öğretmenlerimiz sözleşmeli olarak çalışmaya çalışıyor ve çok komik rakamlarla çalışıyorlar maalesef.”

Savaş, krizle mücadele etmek için meclise büyük görev düştüğünü belirterek konuşmasına şöyle devam etti: “Bizim Eğitim Sen ve KESK Bileşenleri olarak Aralık ayından itibaren ekonomik yönden bu gemide değiliz. Bu krizi yaratanlar bu krizin bedelini ödesin diye eylemler yapıyoruz. 3 aydır bunu yapıyoruz. Krizin en büyük sıkıntısını yoksullar, asgari ücretliler çekmekte. Mutfağa ve pazara kimseye bakmıyor, buzdolabının içindekilerden değil alımından enflasyon çıkarmaya çalışıyorlar ama biz bunu görüyoruz ve bunun için eylemlerdeyiz, sokaklardayız. Bunun en büyük mücadelesinin de mecliste verileceğini düşünüyoruz. Mecliste sesimizin daha çok duyurulmasını istiyoruz.”
Savaş’ın konuşmasının ardından ise toplantı basına kapalı olarak devam etti.