Muhtar Erdemir; “Hedefimiz Batının Paris’i olmak”

Ayvacık İlçesine bağlı Bektaş köyü Muhtarı Halil Erdemir, muhtar olduğu günden bu yana köyü için çalışmaya ve köyünü daha güzel hale getirmek için yoğun çaba sarf ediyor. Muhtar Erdemir, köy sınırlarında bulunan sahilleri ve otellerinde bulunması nedeniyle burayı daha çok hareketlendirmek istiyor.
Ayvacık ilçesine bağlı olan Bektaş köyü Muhtarı Halil Erdemir, seçildiği günden bu yana köyün daha güzel bir görünüme kavuşması için mücadele ediyor. Göreve gelir gelmez ilk iş olarak köyün camisini restore ettiren Muhtar Erdemir; “Camimizde ön duvar komple çini oldu. Minber, şadırvan bunlar eskiydi kullanılacak vaziyette değildi. Camimizin duvarları ısı yalıtımlı sıva ile döşetildi. Yeni bir asma tavan yapıldı. Halılarımızı yeniledik. Üst katlarda bulunan halılarda yenilendi. Giriş kapılarının ikisi de yenilendi. Yeni bir şadırvan, gasil hane, bay ve bayan tuvalet yaptık. Elimizden geldiği kadar eski hiçbir şey bırakmadık ve yeniye doğru döndürdük hepsini. Dışarıya yapmış olduğumuz bina 60 metrekare ve içinde şadırvan, gasil hane, bay ve bayan tuvalet bulunuyor. İlerleyen yıllarda bir projemiz daha var binamızın üst katına imam evi yapacağız” dedi.
“Önceliğimiz hem köy hem de sahil”
Köyün sahil şeridinde bulunan yolları da düzenleyerek yenilemek istediğini dile getiren Muhtar Erdemir; “Köyümüzün sahil şeridi de var, turistlik ve güzel bir sahilimiz olduğu için yazın çok misafir ağırlıyoruz. Sadece köyde değil sahil şeridinde de birçok yenilemeye gideceğiz. İlk önceliğimiz çöp konteynerlerini yenilemek daha tertipli ve düzenli bir ortam sağlayabilmek. Şu san da eski yıllarda çalışmış olan bir köy otelimiz var, onun artık prosedürlerini açtık, onu da aktif hale getirip çalıştırmak. Sahilimize yeni bir mescit, yeni bir bina kurmak istiyoruz yeniden yapmak istiyoruz. Köyün iç alanlarında parke döşemeleri falan bunlar çok normal olan şeyler bunları da yapıyoruz. Ulaşım olmayan evlere ulaşım sağlıyoruz. Kanal yapıyoruz yeni yol yapıyoruz.  Önceliğimiz hem köy hem de sahil olmak üzere iki taraflı çalışıyoruz” diye konuştu.
“Köyde yaşayan vatandaşlara gelir kapısı olacak”
Bektaş köyüne girişte boş bir alana satış stantları kurmak isteyen Muhtar Erdemir; “Önceki yıllarda oraya sadece bir bina yapılmış iskeletleri duruyor. Buraya da köy bayanlarımıza köyde ürettikleri yumurta, peynir, zeytin, zeytinyağı, halı, oya gibi malzemeleri satabilmeleri ve köylü vatandaşımıza da ek destek ve gelir kaynağı olsun diye sosyal bir tesis alanı yapacağım bayanlara. O binaları yeniden bir tadilata alacağız o binaları yeniden inşa edeceğiz. Daha sağlıklı daha güzel bir ortam yaratacağız orada. Zaten yanında da bir park bulunmakta çoluk çocukta orada eğlenir oynar, annesi babası orada oturur çayını kahvesini içer, öyle bir sosyal alan yaratacağız” dedi.
“Köyümüzdeki binalarımız genelde taştan”
Köyde yaşayan vatandaşların gelir kaynağını da anlatan Muhtar Erdemir; “Genelde köyümüzde zeytin işçiliği var, gençlerimizin turizm sektöründe çalışanı var işletmesi olanı var aynı zamanda da inşaatlarda elektrik ustalığı, su ve tesisat ustaları var. Taş ustalarımız var çok güzel. Köyümüzdeki binaların tamamı mimari olarak taştır, çok nadirdir betonarme binalar bulunmaktadır. Köyümüz de hayvancılık ise çok azdır ve küçük baş besiciliği yapılmaktadır ifadelerini kullandı.
Bir eksik gördü ve muhtar oldu
Muhtarlığa aday olma nedenini bir eksik görmesi ve bu eksiklikleri kendisinin tamamlayıp, köyde yaşayan vatandaşlara daha iyi hizmet etmek için atıldığını dile getiren Muhtar Erdemir; “Muhtarlığa aday olmadan önce hiç aklımızda fikrimizde yoktu. Bir eksik gördüm ve eksikliği tamamlamak lazım. Birilerinin bir başa geçmesi gerekiyor. Ben olabilirim, ben bunu başarabilirim, güzel projeler üretebilirim, köyüme vatandaşıma bir katkıda bulunabilirim diye bu yola girdik ve Allah’ın izni ile bu yolda da devam ediyoruz” dedi.