Turan;“Mehmet Çavuşa olan borcumuzu ödeyelim istiyoruz”

Açılış törenine AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti İl Başkanı Naim Makas, belediye başkanları, il genel meclis üyeleri, belediye meclis üyeleri, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı. Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen projenin açılış töreninde konuşan Turan, meslek liselerinin önemine dikkat çekerek; “Her zaman meslek liselerine verdiğimiz önemin bir göstergesi olarak bu güzel atölyenin açılışını yapmak için bir aradayız. Çok kıymetli bir okulumuzun töreni için bir aradayız. Bu okulu 2014 yılında nasip oldu ve temelini beraber attık. 2015 yılında nasip oldu, açılışını beraber yaptık. Bugünde Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle öğrencilerimize büyük bir katma değer üretecek ‘Herkese Mesleki Eğitim’ sloganıyla bir farklı projenin açılışını yapıyoruz. Biz her alanda eğitimi önemserken özellikle mesleki eğitimde de ekstra bu işe bakmak zorundayız. Bölgemizin özellikle sanayi kolundaki gelişime baktığımızda ne kadar fazla teknik eleman ihtiyacı olduğumuzu biliyorsunuz. İşsizliğe omuz verecek, işçi ve işvereni buluşturacak mekanlar bu mekanlar. O yüzden çok farklı değerlendiriyoruz” dedi.

“Mehmet Çavuşa olan borcumuzu ödeyelim istiyoruz”

“Tarihi kimlikleri ile beraber öne çıkan adımlarımız olacak” diyen Turan; “Örneğin şehitliğimiz için çalışılıyor ve inşallah yakın zamanda Biga şehitliği de hak ettiği yere kavuşacak. Fakat daha ötesi, Çanakkale Savaşları’nın kahramanları var. Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere Yahya Çavuş gibi Seyit Onbaşı gibi çok kıymetli simgeler var. Ama başka bir simge Bigalı Mehmet Çavuş var. Savaşın kaderini değiştiren bir insan. Hem tarihe olan borcumuzdan hem de turizme olan katkımızdan yola çıkarak bir an önce Mehmet Çavuşa olan borcumuzu da ödeyelim istiyoruz. İstiyoruz ki tüm herkesle konuşalım evlerini yollarını bulalım savaştığı mekanları bulalım ve onun belgeselini de yaparak tüm Türkiye’ye gelin bak Çanakkale Savaşları’nın bir kahramanı da Biga’daymış diyelim istiyoruz. Olay sadece yol yapmak, köprü yapmak değil tarihi de beraber ayağa kaldıralım” şeklinde konuştu.

Biga’ya yapılan yatırım ve projelere de değinen Turan; “Belediyemizin araç talebi var onları karşılayacağız. Çok sayıda köyümüze halı saha yapmıştık. İnşallah Şubat ayında Biga’mıza kaldığımızdan yerden devam ederek büyük yüzme havuzunu ve onsan fazla basket sahası yapmaya başlayacağız. Köylerimizin içme suları ve kanalizasyon altyapıları gibi bir çok alanda adım attık. 264 bin metrekare Biga köylerimize taş döşemişiz. Geçen sene, bir yıl içerisinde 132 bin metrekare taş döşemişiz. Taşoluk Barajı bölgemizin en önemli adımlardan bir tanesiydi ama yanlış planlamalarla çok gecikmişti belki 40 yıllık bir proje. Konuştuk, ikinci kısım ihalesini geçen hafta yaptık. 450 milyon gibi çok büyük bir rakam ama 20’ye yakın köyümüzün tüm sulama imkanını elde edeceği toplam 90 bin dekar alanın sulanacağı devasa bir yer. Çiftçilerin destek ödemesi gecikmişti deniliyordu o müjdeyi de vereyim. Bugün itibariyle kimlik numaraları 0 ve 2 ile biten çiftçilerimizin destekleri ödenmeye başlandı. Diğer kalan rakamlara da 30 Ocak’a kadar ödemesi yapılacak” ifadelerini kullandı.Yapılan konuşmaların ardından AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ve beraberindeki protokol üyeleri, Biga İçdaş Endüstri Meslek Lisesi yeni atölyesinin açılışını yaptı. Açılışın ardından Turan, atölyede bulunan makine ve ekipmanları inceledi.