Çan’ın kurtuluşu kutlandı

23 Eylül Çan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 98. Yıldönümü çeşitli etkinlikler ile kutlandı.
Kutlamalar, Atatürk Şehir Meydanında bulunan Atatürk Anıtı'na, Çan Kaymakamı Mustafa Gürdal'ın ve Çan Belediye Başkanı Bülent Öz'ün çelenk sunumu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.
Çelenk koyma programında konuşma gerçekleştiren Çan Belediye Başkan Bülent Öz şunları ifade etti: Başkan Öz, “Çan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yıldönümü nedeniyle sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum. Unutulmamalı ki; 23 Eylül, sadece düşmanın kovulması değildir. Ötesinde anlamlar taşıyan bir tarihtir. Alabildiğine cesaret, unutulmaz bir kahramanlıktır. Atalarımızın mücadelesini, can vererek elde edilen özgürlüğümüzü anlatır. “Bu topraklarda hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım.” dizelerinin gerekçesidir. 23 Eylül, sadece Çan’ın ve ülkemizin kurtuluşuna değil, Cumhuriyetimize de giden bir kurtuluştur. İnsanlar özgür, hür ve bağımsız yaşamalıdır. Atatürk’ün ifadesiyle bağımsızlık, uğruna ölmesini bilen toplumların hakkıdır. 23 Eylül de Çanlıların bağımsızlığını hak ettiği tarihtir. 98 yıldır, bu topraklarda rahat nefes alıyorsak, bu topraklarda rahat yürüyebiliyorsak, Şehit Hamdibeylerin, Osman Çaneri’lerin ve Çanlı kahramanların sayesindedir. Ruhları şad olsun. Şehitlerimiz, gazilerimiz ve kahramanlarımız ebedi alemde huzur içinde uyusun. Atatürk’ün bir sözünde ifade ettiği gibi; “Hürriyet olmayan bir memlekette, ölüm ve çöküş vardır. Her ilerleyişin ve kurtuluşun anası hürriyettir.” Kanla, canla, çileyle, yoklukla sınanan Çanlılar, önlerindeki sınavı 98 yıl önce başarıyla geçtiler. Onların torunları, evlatları olan bizler, bu topraklarda onlar sayesinde nefes alıyoruz. Çan’ı düştüğü yerden kaldıranların evlatları, Çan’ı yükseğe çıkarmaya kararlıdır. Çan, çocuğuyla, genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle her türlü zorluk imtihanını başarıyla geçecek güçtedir. Çünkü muhtaç olduğu kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur. Şehit kanları ile sulanan topraklarımıza, esaret zincirlerini kıran atalarımıza vefa borcumuz devam etmektedir. Tutsaklığa son verilen, düşmandan kurtarılan bu toprakları daha da güzelleştirmek için katkı sunmak, taş üstüne taş koymak bir mecburiyettir. 98 yıl önce yaşadığımız bayram gibi, Çan’ı daima bayram yerine çevirmeliyiz. 98 yıl önce, ayrımsız, el ele, hep birlikte kazananlar gibi birlik ve beraberliğimizi yüceltmeliyiz. 98 yıl önce, bu toprakları, yurdumuz yapmak için toprağa düşenlere layık olmak için, “Yurdumu, milletimi özümüzden çok sevdim” demeye ve bunu tüm benliğimizde hissetmeye devam etmeliyiz. Yürekleri bağımsızlık ve vatan aşkı ile dolu atalarımızın bizden beklediği işte budur. İşte o zaman medar-ı iftiharımız, onurumuz, övüncümüz ve sevincimiz olan 23 Eylül daha anlamlı olur. Bu duygularla; Osman Efendilerin, Şehit Hamdi Beylerin, Çan’ın Kuvay-i Milliye kahramanlarının hakları dilerim bize helal olsun. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, Çan’ı vermemek için canından can verenlere selam olsun. Sizleri, omuzlarımızdaki ağır sorumlulukla, Atalarımıza ve Atatürk’ümüze duyduğumuz büyük şükranla, sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum. Çan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 98. yıldönümü kutlu olsun.” dedi.
23 Eylül Çan’ın Kurtuluş’unun 98. Yıl Dönümü kapsamında çelenk sunma programının ardından Çan’ın kurtuluşunda büyük rol almış simge isim Osman Efendi'nin mezarı başına çiçekler koyup dualar okundu ve sonrasında Çan’a hizmet vermiş ve ahirete intikal etmiş eski belediye başkanlarının kabirlerine ziyaret gerçekleştirilerek dua edildi.
Şehir Kabristanlığı ziyareti esnasında Başkan Bülent ÖZ ve katılımcılar ayrıca ülke savunması adına şehit düşen kahramanlarımızı dualarla yad ettiler.